Member Schools Conference
  
  Calendar
 
 Please check frequently for updates.   << Yesterday  Tomorrow >>
 
Friday, Apr 20, 2018
Time Event Location Details
1:00pm Tennis:Boys Varsity Invitational Beaver Dam, Cedarburg, Menomonee Falls, Oak Creek, Slinger, West Bend East vs. Brookfield Central @ Wirth Park Tennis Courts 
2018 Lancer Invite-more info and locations of play to follow.
2:00pm Tennis:Boys Varsity Dual  (Time & Location Changed) Eau Claire Memorial vs. Brookfield East @ Moorland Tennis Center 
3:27pm Golf:Boys JV Match Homestead vs. Menomonee Falls @ Silver Spring CC 
3:45pm  Tennis:Boys Varsity Tournament  (Cancelled) Pius XI, Waukesha West, Wauwatosa West vs. Wauwatosa East @ Hart Park 
2 day tournament
4:00pm Soccer:Girls Varsity Dual Brookfield Central vs. Divine Savior Holy Angels @ Uihlein Soccer Park 
Kohler field
4:00pm  Softball: JV-2 Doubleheader  (Cancelled) Slinger vs. Hamilton @ Hamilton 
Cancelled due to snow.
4:00pm  Track:Boys Varsity Invitational  (Cancelled) Milwaukee Marshall, Milwaukee Vincent, Milwaukee Washington, New Berlin West, Nicolet, Wauwatosa West vs. Germantown @ Germantown High School 
4:00pm  Track:Boys Varsity Invitational  (Cancelled) Eau Claire North, West Bend East, Racine Case, Fond du Lac, Oshkosh North, Slinger, Janesville Parker, Grafton, Homestead, Menomonee Falls, Plymouth School District, Port Washington, Random Lake, Manitowoc Lincoln, Washington County Home School Association, Kewaskum vs. West Bend West @ West Bend West High School - Football/Track Stadium #11 
4:00pm  Track:Girls Varsity Invitational  (Cancelled) Eau Claire North, West Bend East, Racine Case, Fond du Lac, Oshkosh North, Slinger, Grafton, Homestead, Menomonee Falls, Plymouth School District, Port Washington, Random Lake, Sheboygan South, Manitowoc Lincoln, Washington County Home School Association, Kewaskum vs. West Bend West @ West Bend West High School - Football/Track Stadium #11 
4:00pm  Track:Boys JV Triangular  (Cancelled) Wauwatosa East, Marquette vs. Wisconsin Lutheran @ Wisconsin Lutheran High School 
4:00pm  Track:Girls JV Triangular  (Cancelled) Wauwatosa East, Waukesha South vs. Wisconsin Lutheran @ Wisconsin Lutheran High School 
4:30pm  Soccer:Girls JV Game  (Postponed) Cedarburg vs. Brookfield East @ Brookfield East High School 
4:30pm  Softball: Varsity Game  (Postponed) Racine Park vs. Brookfield Central @ Endicott Park 
4:30pm  Softball: Freshman Game  (Cancelled) West Allis Nathan Hale vs. Hamilton @ Hamilton 
Hale will not have a Frosh team.
4:30pm  Softball: Varsity Game  (Cancelled) Waukesha West vs. Hamilton @ Hamilton 
Cancelled due to snow.
4:30pm  Softball: Varsity Game  (Cancelled) Saint Thomas More vs. Wauwatosa East @ Longfellow Middle School 
4:30pm Softball: Freshman Game Martin Luther vs. Divine Savior Holy Angels @ Madison Park Field #2 
BE will not have a Frosh team.
4:30pm  Softball: JV Game  (Postponed) Racine Park vs. Brookfield Central @ Wirth Park 
4:30pm Tennis:Boys JV Blue Match Brookfield East vs. Pewaukee @ Pewaukee High School 
4:30pm Track:Girls Varsity Invitational Wausau West, Pewaukee, Oshkosh West, Stoughton, Oregon, Verona, Cambridge, Madison East, Madison La Follette, Middleton, Monona Grove, Mount Horeb, Jefferson, Bay Port, Brookfield East vs. Sun Prairie @ Sun Prairie High School 
4:30pm Track:Boys Varsity Invitational Brookfield East vs. Sun Prairie @ Sun Prairie High School 
5:00pm Lacrosse:Boys Varsity Game Homestead vs. Brookfield Central/East Boys Lacrosse @ Brookfield Central High School 
5:00pm  Soccer:Girls JV Game  (Cancelled) Slinger vs. Menomonee Falls @ Menomonee Falls High School 
5:00pm Soccer:Girls Varsity Invitational Wauwatosa West vs. Waunakee @ Middleton High School 
Cardinal Classic
5:00pm Soccer:Girls JV Game Germantown vs. Mukwonago @ Mukwonago High School 
5:00pm Soccer:Girls Varsity Game Germantown vs. Mukwonago @ Mukwonago High School 
5:00pm Soccer:Girls JV-2 Game Divine Savior Holy Angels vs. St. Augustine Prep @ St. Augustine Preparatory Academy 
5:00pm Softball: JV Doubleheader Oak Creek vs. Germantown @ Kennedy Middle School Softball Fields 
6:00pm Lacrosse:Girls JV Game Hamilton vs. Arrowhead @ Arrowhead HS - North Campus 
6:30pm Lacrosse:Girls JV Game Wauwatosa West vs. Brookfield Central/East Girls Lacrosse @ Brookfield East High School 
6:30pm Lacrosse:Boys JV Game Green Bay vs. Tosa Boys Lacrosse @ Hart Park 
6:30pm  Soccer:Girls Varsity Game  (Cancelled) Brookfield East, Eau Claire Memorial vs. Arrowhead @ Arrowhead High School 
Eau Claire Memorial vs. BEHS
7:00pm Lacrosse:Boys JV Game Homestead vs. Brookfield Central/East Boys Lacrosse @ Brookfield Central High School 
7:00pm  Soccer:Girls Varsity Game  (Cancelled) Slinger vs. Menomonee Falls @ Menomonee Falls High School 
7:30pm Soccer:Girls JV Dual Brookfield Central vs. Divine Savior Holy Angels @ Uihlein Soccer Park 
Kohler field
8:00pm Lacrosse:Girls Varsity Game Kettle Moraine vs. Brookfield Central/East Girls Lacrosse @ Brookfield East High School 
8:15pm Lacrosse:Boys Varsity Game Green Bay vs. Tosa Boys Lacrosse @ Hart Park 
TBD  Softball: Freshman Bye Menomonee Falls 

     


      View:   
April  2018
<< < TODAY > >>
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
 
View Schedules:
           
  
Login Here